PORTÁL NAVIGÁCIÓ

PORTÁL AL-NAVIGÁCIÓ

MORZSÁK

Dr. Alexin Zoltán

[Hozzászólások száma] 1151 [Összpontszám] 787 [Sikeresség] 68

hozzászóló

Szeretném felhívni a kedves fórumozók figyelmét egy számomra fontos témára - az egészségügyi adatok kezelése és tárolása körüli problémákra. Talán ott kezdeném, hogy az egészségügyi ellátórendszerbe belépve nem szűnnek meg az alapvető emberi jogok (az alkotmány), e helyett inkább hangsúlyosabb szerepet kellene kapniuk - ugyanis a páciensek eleve egy kiszolgáltatott helyzetben érkeznek. Az európai közösség már 10 évvel ezelőtt foglalkozott a betegek jogainak védelmével és ennek több deklaráció, egyezmény lett az eredménye. A lényeg, hogy a deklarációkhoz Magyarország nem csatlakozott, egy emberi jogi egyezményt, az 1997-évi ovideoi egyezményt (CETS-164) azonban végül 2002-ben elfogadott a parlament és évényben is van 2002. május 1. óta. Azt fontos megjegyeznem, hogy az aurópai közösség a Európai Emberi Jogi Charta (amelyet most terveznek az EU alkotmányba is beemelni) és az ENSZ Egytemes Emberi Jogok Nyilatkozata alapján alakították ki az álláspontjukat, amely utóbbiak úgy vélem Magyarországon is érvényesek.

A betegadatokra vonatkozóan egy 1997-es törvényünk van (XLVII. törvény az agészségügyi adatok védelméről), amelybe talán elfogadható okokból semmilyen akkori európai ajánlás nem épült be. A betegek adatai felett korlátlanul rendelkezik a hatalom. Az adatok áramlásáról a betegek semmit sem tudnak, tájékoztatást nem kell adni; az orvostársadalom belátása szabályozza, hogy ki kaphatja meg az adatokat - gyakorlatilag teljesen szabad kezük van mindenhez. Az adatfelvétel a betegek tudta és belegyezése nélkül folyhat, a betegek ezt tűrni kötelesek.

A törvényben ugyan szerepel (8. §.), hogy az orvost köti a titoktartási kötelezettség más orvossal szemben, ehhez képest olyan informatikai rendszer formálódik (és már van is pl. Szegeden), amelyben az adatok korlátlanul megosztottak és a legszemélyesebb bizalmas leletek minden bejelentkező orvos számára láthatók. Ezzel - szerintem - folyamatosan elkövetik a BTK. 177/A § (3) bek. szerinti személyes adatok nyilvánosságra hozása bűncselekmény minősített esetét.

Természetesen konkrétumokat is fogok írni, pl. az R(97) 5. sz. EU Miniszterek Tanácsa "Nyilvatkozat az egészségyi adatok védelméről" c. anyagról, vagy az amerikai HIPAA törvényről. Ezeket nagyon fontos mérföldköveknek kellene tekinteni a törvényhozóknak. Ehhez képest teljesen elképedtem, amikor olyan humángenetikai törvénykoncepciót terjesztettek elő 2004-es elfogadásra, amely csak nagyon távolról közelíti az adatvédelmet és még mindig egy korlátlan rendelkezésre való törekvés érződik ki az anyagból.

Az a véleményem, hogy az 1997. évi XLVII törvényt haladéktalanul módosítani kellene, amelyre a Humángenetikai törvény beterjesztése jó alkalom lehetne, úgy, hogy az európai normák szerint át kellene dolgozni - az EU emberi jogi elveket, adatvédelmi garanciákat a magyar betegeknek is meg KELL kapniuk.

Azt mondanom sem kell, hogy a saját tapasztalataim alapján formálódott a véleményem, és egy igen megalázó, kellemetlen eset történt nemrégiben, amelynek a szenvedő alanya voltam és még vagyok ma is. Megpróbálok elvonatkoztatni azonban a saját problémámtól, és általánosságban felhívni mindenki figyelmét arra, hogy itt egy európai megoldásra lenne szükség, mégpedig a leghamarabb.
[Válasz] [Idézet]

[Válasz]
Hozzászóló Hozzászólás

Dr. Alexin Zoltán

hozzászóló

Tisztelt Fórum,

A napokban elém került a német e-Health (elektronikus egészségügyi) törvény szövege. Ha már így esett, akkor jobban utánanéztem, hogy miről is van szó, vajon Németországban is a korlátlan állami fosztogatás-e a szokásos eljárás. Hát nem, ott az adatkezelés jogalapja a hozzájárulás, szemben a magyar jogorvoslat nélküli kényszerintézkedéssel. Írtam erről a Tisztességes Adatkezelés portálon A német e-egészségügy. A cikkre később a MedicalOnline.hu is hivatkozott. Elolvasható itt.

Ez a hozzászólás 1 alkalommal volt szerkesztve. Utolsó módosítás ideje: 2017.07.04 14:07:36

[Válasz] [Idézet]

Dr. Alexin Zoltán

hozzászóló

Tisztelt Fórum,

A Heti Vizit c. sorozatban szerepeltem: Dr. Falus Ferenc volt országos tisztifőorvossal beszélgettem az EESzT-ről.

[Válasz] [Idézet]

Dr. Alexin Zoltán

hozzászóló

Tisztelt Fórum,

Úgy tűnik az egészségügyben semmilyen jogi előírást nem kell betartani, gátlástalan mehet az adatok pancsolgatása. Erre példa az érsebészeti regiszter, amely már több éve működik - NAIH által nem háborgatottan - jogellenesen. Se felvilágosítás, se tiltakozási lehetőség, se anonim adatkezelés. Bátran turkálgatnak a páciensek adataiban, felelősség nélkül. Erről is írtam egy cikket. Úgy látszik, hogy valakiknek mindent szabad, csak fel kell tenni a kezüket, hogy "egészség" és erre feltárul minden ajtó, megszűnnek az elemi tisztességesség szabályai. Nem lesz ebből semmi jó, a NAIH soha nem fog felelősségre vonni egyetlen orvost sem kukkolásért.

Ez a hozzászólás 2 alkalommal volt szerkesztve. Utolsó módosítás ideje: 2017.02.28 15:59:46

[Válasz] [Idézet]

Dr. Alexin Zoltán

hozzászóló

Tisztelt Fórum,

Régen nem írtam már ide - nem volt aktuális téma. Most azonban van, megkezdődött az EESzT próbaüzeme. Ennek apropóján készült az alábbi Az NSA-nek nem volt gyomra hoozá, de a magyar állam megtette címmel. Felhívom a figyelmet arra, hogy a Digitális Önrendelkezés modul nem teszi lehetővé az eseménykatalógus megtekintésének tiltását, ami azt jelenti, hogy jelenleg is már törvénysértő módon működik az EESzT.
[Válasz] [Idézet]

Dr. Alexin Zoltán

hozzászóló

Tisztelt Fórum,

A múlt héten beadvánnyal fordultam az alapvető jogok biztosához az EESzT működésével kapcsolatban. Az újabb felháborító adatrablás, fosztogatás már nem tolerálható mértéke és a gátlástalan erőfitogtatás miatt. Ha Ön sem értene egyet azzal, hogy az állam megfigyelje az egészségi állapotát, születésétől kezdve a haláláig, akkor csatlakozhat hozzám. Ön is töltse le és adja fel a panaszbeadványt innen.

Ez a hozzászólás 1 alkalommal volt szerkesztve. Utolsó módosítás ideje: 2016.07.23 20:38:01

[Válasz] [Idézet]

Dr. Alexin Zoltán

hozzászóló

Kedves Juhász László,

Éppen ehhez a témához kapcsolódik a tegnapi írásom nekem is. A Tisztességes adatkezelés portálon jelent meg az Itt a nyár, ideje odacsapni kettőt a betegeknek c. cikkem. A 2016. július 13-i Népszabadság is írt róla és a MedicalOnline is közölt egy összefoglalót.

Nos, a hír igaz. A háziorvosok által kötelezően kitöltendő törzskartonról van szó. Az EMMI a szokás szerint kényszerintézkedésként, kötelező módon szeretné a betegektől összegyűjteni az egészségi állapotukkal, jövedelmi helyzetükkel és pszichés állapotukkal kapcsolatos adatokat. Olyan módon, mintha az adatvédelmi törvény (a betegek jogai) nem is léteznének. A régi reflexek, hogy bármit megtehetnek tovább élnek és a nyári uborkaszezon pont alkalmas egy ilyen aljasságnak a bevezetésére. Egy arrogáns, dölyfös, letaposó ötletről van szó.
[Válasz] [Idézet]  Előzmény: Juhász László (2016.07.13 06:58:29)

Juhász László

[Hozzászólások száma] 913 [Összpontszám] -365 [Sikeresség] -40

hozzászóló

Kedves Zoltán!

Van-e Ön szerint alapja ennek a hírnek?? http://www.delmagyar.hu/szeged_hirek/csipezeshez_hasonlitjak_a_betegek_az_adatgyujtest/2482134/?utm_source=rssfeed

Tisztelettel: Juhász László, Szeged
[Válasz] [Idézet]  Előzmény: Dr. Alexin Zoltán (2016.06.22 14:11:59)

Dr. Alexin Zoltán

hozzászóló

Tisztelt Fórum,

Tavaly a 444.hu oldalon megjelent videofelvételen látható volt, hogy a 2007-ben bezár BM Korvin Ottó kórház kórlapjai még mindig az épületben porosodnak. Ezért bejelentést tettem az adatvédelmi hatóságnál és kértem az intézkedésüket a személyes adatok kezelésével kapcsolatos jogsértés megszüntetése tárgyában. Egy évvel később megjelent a NAIH jelentése, amely rögzíti, hogy milyen katasztrofális állapotok vannak. A papír dokumentumok egy lezárt laktanyában, az elektronikus adatok elvesztek, a patológiai leletek, röntgen felvételek tönkrementek. A betegek jogai a kutyát sem érdekelték. Írtam róla a tisztességes adatkezelés portálon.

Ez a hozzászólás 1 alkalommal volt szerkesztve. Utolsó módosítás ideje: 2016.06.22 14:12:54

[Válasz] [Idézet]

Dr. Alexin Zoltán

hozzászóló

Tisztelt Fórum,

A napokban írtam egy hosszabb cikket a társadalombiztosítási jogviszony-ellenőrzésről, amellyel az adataink között keresgélő kukucskálókat esetlegesen le lehet leplezni. Elolvasható itt. A medicalonline.hu-n is írtak róla itt.

Ez a hozzászólás 3 alkalommal volt szerkesztve. Utolsó módosítás ideje: 2016.06.22 14:05:52

[Válasz] [Idézet]

Dr. Alexin Zoltán

hozzászóló

Tisztelt Fórum,

A múlt héten, 2016. május 26-án volt az IME Országos Egészségügyi Infokommunikációs Konferenciája, amelyen én is részt vettem. Előadásom az EESzT adatvédelmi problémáiról szólt. A weborvos.hu portál tudósított a konferenciáról. A konferencián csak 15 percem volt, ezért csak rövidem érintettem a főbb problémákat. Az előadás fóliáim itt találhatók. Mivel nincs a polgároknak tiltakozási joga, az adatmegőrzés kötelező és rendkívül hosszú, ezért elkerülhetetlen, hogy az Európai Bizottsághoz forduljak.

A magyaridok.hu is beszámolt a konferenciáról, továbbá a faktor.hu is, aki átvette az előbbi hírt.

Ez a hozzászólás 4 alkalommal volt szerkesztve. Utolsó módosítás ideje: 2016.05.30 22:24:49

[Válasz] [Idézet]

Dr. Alexin Zoltán

hozzászóló

Tisztelt Fórum,

A személyes adatok megőrzési idejének visszamenőleges (és aránytalanul brutális, fennhéjázó stílusú) megnövelése ügyében megszületett az elsőfokú bírósági határozat. Ezért a korábbi írásomat frissítettem.

Ez a hozzászólás 1 alkalommal volt szerkesztve. Utolsó módosítás ideje: 2016.04.11 09:38:05

[Válasz] [Idézet]  Előzmény: Dr. Alexin Zoltán (2016.03.23 19:45:01)

Dr. Alexin Zoltán

hozzászóló

Tisztelt Fórum,

A napokban két információbiztonsággal (annak hiányával) kapcsolatos írás jelent meg a sajtóban: Tunéziai hackerek törték fel a győri kórház honlapját, illetve egy másik a Zsaroló vírus a veszprémi kórházban. A témában arra szeretném felhívni a figyelmet, hogy az egészségügyben nem csak gumikesztyűre, gyógyszerre és egyszer használatos eszközökre nincs pénz, hanem a információbiztonság megteremtésére, intézményes és hatékony működtetésére sem. Látható, hogy egy számítógép hálózatban elég egy gyenge láncszem és a hackerek már bent vannak, megfigyelik az adatforgalmat, az elküldött jelszavakat. Erre azért gondolni kell, mielőtt az EESzT elkezd működni. Az igaz, hogy új számítógépeket kaptak ehhez a kórházak, de azok biztonságos működtetésére már nincs pénz.

Ez a hozzászólás 2 alkalommal volt szerkesztve. Utolsó módosítás ideje: 2016.04.09 10:04:06

[Válasz] [Idézet]

Dr. Alexin Zoltán

hozzászóló

Tisztelt Fórum,

OFF Topic
A pénteki (2016. április 8.) Magyar Nemzetben jelent meg egy cikk a közoktatás és az egyetemek kapcsolatáról, hogy mennyiben változott meg a hallgatók mentalitása, viselkedése az elmúlt években. Az újságíró az én véleményemet is kérdezte. Elolvasható itt.
OFF vége

Ez a hozzászólás 1 alkalommal volt szerkesztve. Utolsó módosítás ideje: 2016.04.09 09:49:06

[Válasz] [Idézet]

Dr. Alexin Zoltán

hozzászóló

Tisztelt Fórum,

Az állampolgárok gátlástalan kifosztásának egy patológiás esete a személyes egészségügyi adatok visszamenőleges kényszerintézkedés alá vonása. Bizonyára nem kell emlékeztetnek az olvasót arra, hogy erre jó néhány példát lehet találni. Számtalanszor tanúi vagyunk annak, hogy a már összegereblyézett adatokat egy újabb intézményhez is továbbítják, megőrzési idejét megnövelik, vagy a korábbi célokon túl is egyre újabbakra is felhasználják. Ja, és elfelejtettem mondani, hogy jogorvoslat nélküli kényszerintézkedésként, legtöbbször úgy, hogy az érintett nem is tud róla. Legszebb ideje volt már, egy adatvédelmi pernek. Erről írtam egy cikket itt.
[Válasz] [Idézet]

Dr. Alexin Zoltán

hozzászóló

Tisztelt Fórum,

Az adatvédelmi hatóság honlapjára feltették a tavaly októberben készült állásfoglalást, amelyet a hatóság az EESzT-ről bocsátott ki. Innen letölthető.
A hatóság néhány problémát jelzett (amelyet természetesen nem vettek figyelembe az EMMI-ben). Jó ha tudjuk, hogy abban a szövegváltozatban még lehetőség volt arra, hogy betegek megtiltsák az adataiknak a tárolását az EESzT-ben. Ma már erre nincs lehetőségük.
A hatóság kifogásolta, hogy egyes adatkezelésekben a tárolt adatok köréről semmit sem mond a törvény, hanem majd rendeletben kívánják később szabályozni. A hatóságnak nem volt észrevétele azzal kapcsolatban, hogy a betegek tájékoztatásáról semmi sem szerepel a törvényjavaslatban. Ahhoz sem volt észrevételük, hogy a betegek hogyan gyakorolhatják majd az önrendelkezési jogaikat.
Itt is emlékezzünk arra, hogy ebben a szövegváltozatban még az szerepelt, hogy az önrendelkezési beállításaikat a kezelőorvosnál is megtehetik (aki éppen rögzíti az adatokat). Ma már ez sem szerepel a törvényben. Csak az Ügyfélkapun vagy a Kormányablakoknál lesz erre lehetőség.

Ez a hozzászólás 1 alkalommal volt szerkesztve. Utolsó módosítás ideje: 2016.03.08 11:34:52

[Válasz] [Idézet]

[Válasz]
Ugrás: